Vicor Corporation V150B5E150BS2
V150B5E150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5E150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5E150BS2.pdf
Availability of V150B5E150BS2
QUANTITY
V150B5E150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5E150BS2
Internal Part NumberEIS-V150B5E150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5E150BS2
Related LinksV150B5, V150B5E150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5E150BS2 Details Description
Related parts for V150B5E150BS2
CONN BNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 6.6A TO220FP datasheet.pdf
CONN HEADER .156" 23POS SNGL TIN datasheet.pdf
FUSE AUTO 2A 32VDC BLADE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 76.8 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SUPP RC NETWORK .25UF 100OHM datasheet.pdf
OSC XO 74.1758MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf