Comair Rotron 411915B02500
411915B02500 picture photo
Mfg. Part Number
411915B02500
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK EXTRUD 12.7X34.9X38.1MM
Datasheet Download
411915B02500.pdf
Availability of 411915B02500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
411915B02500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 411915B02500
Internal Part NumberEIS-411915B02500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series-
TypeBoard Level, Vertical
Package CooledTO-220, TO-202
Attachment MethodBolt On and PC Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.500" (38.10mm)
Width1.375" (34.93mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise8W @ 80°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3°C/W @ 500 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)411915B02500
Related Links411915, 411915B02500 Datasheet, Comair Rotron Distributor
411915B02500 Details Description
Related parts for 411915B02500
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS63036-163 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PANEL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf