E-T-A 4120-G217-J1M1-M6S5ZN-20A
4120-G217-J1M1-M6S5ZN-20A picture photo
Mfg. Part Number
4120-G217-J1M1-M6S5ZN-20A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 20A 115VAC/28VDC
Datasheet Download
4120-G217-J1M1-M6S5ZN-20A.pdf
Availability of 4120-G217-J1M1-M6S5ZN-20A
QUANTITY
4120-G217-J1M1-M6S5ZN-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of 4120-G217-J1M1-M6S5ZN-20A
Internal Part NumberEIS-4120-G217-J1M1-M6S5ZN-20A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series4120
Breaker TypeThermal
Current Rating20A
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Number of Poles1
Actuator TypePush-Pull Plunger
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4120-G217-J1M1-M6S5ZN-20A
Related Links4120-G217-J1, 4120-G217-J1M1-M6S5ZN-20A Datasheet, E-T-A Distributor
4120-G217-J1M1-M6S5ZN-20A Details Description
Related parts for 4120-G217-J1M1-M6S5ZN-20A
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20DHVQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
HEADER 38POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MIDGET FUSE 1KVDC PCB 15A SOLAR datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf