Vishay/Sprague T95Y685K025CSSL
T95Y685K025CSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95Y685K025CSSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2910
Datasheet Download
T95Y685K025CSSL.pdf
Availability of T95Y685K025CSSL
QUANTITY
T95Y685K025CSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95Y685K025CSSL
Internal Part NumberEIS-T95Y685K025CSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95Y685K025CSSL
Related LinksT95Y685, T95Y685K025CSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95Y685K025CSSL Details Description
Related parts for T95Y685K025CSSL
SENSOR OPTO TRANS 3.8MM REFL PCB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1/32 X 1/2" datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC 2416 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX5216 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf