Bourns Inc. 4120R-601-250/201L
4120R-601-250/201L picture photo
Mfg. Part Number
4120R-601-250/201L
Manufacturer
Product Category
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Brief Description
RC NETWORK 25 OHM 200PF 20-DIP
Datasheet Download
4120R-601-250/201L.pdf
Availability of 4120R-601-250/201L
QUANTITY
4120R-601-250/201L Order Process
Ship out your order
Specifications of 4120R-601-250/201L
Internal Part NumberEIS-4120R-601-250/201L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Filters
FamilyEMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Series601
PackagingTube
TypeLow Pass
TechnologyRC (T-Type)
Number of Channels8
Center / Cutoff Frequency-
Attenuation Value3dB @ 21MHz
Resistance - Channel (Ohms)25
Current50mA
ValuesR = 25 Ohms, C = 200pF
ESD ProtectionNo
Filter Order1st
ApplicationsGeneral Purpose
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Size / Dimension1.065" L x 0.264" W (27.05mm x 6.71mm)
Height0.331" (8.40mm)
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4120R-601-250/201L
Related Links4120R-601, 4120R-601-250/201L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4120R-601-250/201L Details Description
Related parts for 4120R-601-250/201L
IC TXRX 1TX/1RX 3V RS-485 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE 450A 1250V 2KN/110 AR CU datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE 500MA 600V GLASS STD RJS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 13POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf