CTS Electronic Components 416F2401XCKT
416F2401XCKT picture photo
Mfg. Part Number
416F2401XCKT
Brief Description
CRYSTAL 24.000 MHZ 8PF SMT
Datasheet Download
416F2401XCKT.pdf
Availability of 416F2401XCKT
QUANTITY
416F2401XCKT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F2401XCKT
Internal Part NumberEIS-416F2401XCKT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F2401XCKT
Related Links416F24, 416F2401XCKT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F2401XCKT Details Description
Related parts for 416F2401XCKT
CAP ALUM 47UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf