CTS Electronic Components 416F240XXCST
416F240XXCST picture photo
Mfg. Part Number
416F240XXCST
Brief Description
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F240XXCST.pdf
Availability of 416F240XXCST
QUANTITY
416F240XXCST Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F240XXCST
Internal Part NumberEIS-416F240XXCST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F240XXCST
Related Links416F24, 416F240XXCST Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F240XXCST Details Description
Related parts for 416F240XXCST
CAP CER 82PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SGL UNIPOLR 16TSSOP datasheet.pdf
IC LI-ION BATT/PWR MGMT 120BGA datasheet.pdf
2 1/2" FLANGED WHT W/NO OPTIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 84 I/O 132QFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.5MM PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
150UF 50V 16X25 105C RAD datasheet.pdf