CTS Electronic Components 416F270X2CTT
416F270X2CTT picture photo
Mfg. Part Number
416F270X2CTT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F270X2CTT.pdf
Availability of 416F270X2CTT
QUANTITY
416F270X2CTT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F270X2CTT
Internal Part NumberEIS-416F270X2CTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency27MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F270X2CTT
Related Links416F27, 416F270X2CTT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F270X2CTT Details Description
Related parts for 416F270X2CTT
SENSOR PRESS GAUGE 1" H2O 4SIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOEIAJ datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.1A 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SOD123 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf