CTS Electronic Components 416F27123CSR
416F27123CSR picture photo
Mfg. Part Number
416F27123CSR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F27123CSR.pdf
Availability of 416F27123CSR
QUANTITY
416F27123CSR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F27123CSR
Internal Part NumberEIS-416F27123CSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency27.12MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F27123CSR
Related Links416F27, 416F27123CSR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F27123CSR Details Description
Related parts for 416F27123CSR
RES ARRAY 13 RES 4.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 14POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 602VC AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 24 OHM 1506 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN MAGJACK 3PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DQFN datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4334-D datasheet.pdf
TYPE C100 "K" 10% TOLERANCE datasheet.pdf