CTS Electronic Components 416F37411CST
416F37411CST picture photo
Mfg. Part Number
416F37411CST
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F37411CST.pdf
Availability of 416F37411CST
QUANTITY
416F37411CST Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F37411CST
Internal Part NumberEIS-416F37411CST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F37411CST
Related Links416F37, 416F37411CST Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F37411CST Details Description
Related parts for 416F37411CST
IDC CABLE - AKR30B/AE30M/APK30B datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN REV 800V 150A DO205AA datasheet.pdf