Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BTC316R
RNCF0603BTC316R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BTC316R
Brief Description
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BTC316R.pdf
Availability of RNCF0603BTC316R
QUANTITY
RNCF0603BTC316R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BTC316R
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BTC316R
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BTC316R
Related LinksRNCF060, RNCF0603BTC316R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BTC316R Details Description
Related parts for RNCF0603BTC316R
KIT HAND TOOL INSULATED TERM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER N-CH QUAD20SOIC datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE DIG 100PSI datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 125MA SOT89-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 13A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
440V MOTER REVERSE DETECT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER VERT BLK AU 17 datasheet.pdf