CTS Electronic Components 416F3741XADT
416F3741XADT picture photo
Mfg. Part Number
416F3741XADT
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT
Datasheet Download
416F3741XADT.pdf
Availability of 416F3741XADT
QUANTITY
416F3741XADT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F3741XADT
Internal Part NumberEIS-416F3741XADT
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F3741XADT
Related Links416F37, 416F3741XADT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F3741XADT Details Description
Related parts for 416F3741XADT
RES SMD 118K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TEST LEAD 28AWG 600V BLUE 100' datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B QUAD 64LQFP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 40K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf