CTS Electronic Components 416F3741XADT
416F3741XADT picture photo
Mfg. Part Number
416F3741XADT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT
Datasheet Download
416F3741XADT.pdf
Availability of 416F3741XADT
QUANTITY
416F3741XADT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F3741XADT
Internal Part NumberEIS-416F3741XADT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F3741XADT
Related Links416F37, 416F3741XADT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F3741XADT Details Description
Related parts for 416F3741XADT
DIRECTIONAL COUPLER 1850MHZ 17DB datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
PUMP ONLY ONE-TOUCH SS 2OZ STEM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
LIMIT SWITCH MINI 10A-250VAC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 25POS HL LOW P datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf