Vishay/Dale RNC50J7152BSRSL
RNC50J7152BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7152BSRSL
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7152BSRSL.pdf
Availability of RNC50J7152BSRSL
QUANTITY
RNC50J7152BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7152BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7152BSRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7152BSRSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7152BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7152BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J7152BSRSL
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY SSR DPST 0.20A 8DIP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 1OF4 16TSSOP datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30.9 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 220PF 5KV N2200 AXIAL datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 10C SHLD 300V datasheet.pdf