CTS Electronic Components 416F3741XCKT
416F3741XCKT picture photo
Mfg. Part Number
416F3741XCKT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT
Datasheet Download
416F3741XCKT.pdf
Availability of 416F3741XCKT
QUANTITY
416F3741XCKT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F3741XCKT
Internal Part NumberEIS-416F3741XCKT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F3741XCKT
Related Links416F37, 416F3741XCKT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F3741XCKT Details Description
Related parts for 416F3741XCKT
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 13POS SIDE 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
LED RED 4LCC SMD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 6CIRC .375 datasheet.pdf
200 kHz, 1 A High-Voltage Step-Down Switching Regulator IC datasheet.pdf