CTS Electronic Components 416F37422CAT
416F37422CAT picture photo
Mfg. Part Number
416F37422CAT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ 10PF SMT
Datasheet Download
416F37422CAT.pdf
Availability of 416F37422CAT
QUANTITY
416F37422CAT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F37422CAT
Internal Part NumberEIS-416F37422CAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F37422CAT
Related Links416F37, 416F37422CAT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F37422CAT Details Description
Related parts for 416F37422CAT
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V 4/5AA NIMH datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC EAM DRIVER 10GBPS 24-TQFN datasheet.pdf
CONN HDR 25POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC INVERTER UNBUFFERED SC-74 datasheet.pdf
LIMIT SW WITH LAMP TOP PLUNGER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf