CTS Electronic Components 416F37422CSR
416F37422CSR picture photo
Mfg. Part Number
416F37422CSR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F37422CSR.pdf
Availability of 416F37422CSR
QUANTITY
416F37422CSR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F37422CSR
Internal Part NumberEIS-416F37422CSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F37422CSR
Related Links416F37, 416F37422CSR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F37422CSR Details Description
Related parts for 416F37422CSR
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ADAPTER EMULATOR ARM 14/20PIN datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
EMBEDDED USB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
2.0MM PITCH HEADER,DIP 12P datasheet.pdf