CTS Electronic Components 416F37422IDT
416F37422IDT picture photo
Mfg. Part Number
416F37422IDT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT
Datasheet Download
416F37422IDT.pdf
Availability of 416F37422IDT
QUANTITY
416F37422IDT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F37422IDT
Internal Part NumberEIS-416F37422IDT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F37422IDT
Related Links416F37, 416F37422IDT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F37422IDT Details Description
Related parts for 416F37422IDT
TXRX IRDA 16MBIT 4MM 8-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.6A 42 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OFFLINE CONV PWM 800V 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X6S 0805 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
508 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf