CTS Electronic Components 416F37425CTT
416F37425CTT picture photo
Mfg. Part Number
416F37425CTT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F37425CTT.pdf
Availability of 416F37425CTT
QUANTITY
416F37425CTT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F37425CTT
Internal Part NumberEIS-416F37425CTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F37425CTT
Related Links416F37, 416F37425CTT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F37425CTT Details Description
Related parts for 416F37425CTT
RES SMD 21 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V 10% BX 1808 datasheet.pdf
MEDIA CONVERTER datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS datasheet.pdf