CTS Electronic Components 416F37433ASR
416F37433ASR picture photo
Mfg. Part Number
416F37433ASR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F37433ASR.pdf
Availability of 416F37433ASR
QUANTITY
416F37433ASR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F37433ASR
Internal Part NumberEIS-416F37433ASR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F37433ASR
Related Links416F37, 416F37433ASR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F37433ASR Details Description
Related parts for 416F37433ASR
IC SWITCH HALL EFFECT UNI 3SIP datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR YELLOW datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE LOCK UV BLK 11 50LB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf