CTS Electronic Components 416F37435AAT
416F37435AAT picture photo
Mfg. Part Number
416F37435AAT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ 10PF SMT
Datasheet Download
416F37435AAT.pdf
Availability of 416F37435AAT
QUANTITY
416F37435AAT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F37435AAT
Internal Part NumberEIS-416F37435AAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F37435AAT
Related Links416F37, 416F37435AAT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F37435AAT Details Description
Related parts for 416F37435AAT
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FEM IN-LINE #16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO214AC datasheet.pdf
RES 523K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 59 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 12' OPEN END datasheet.pdf
CAP ALUM 4F 8.4V SNAP datasheet.pdf