API Delevan 0805-2N8K
0805-2N8K picture photo
Mfg. Part Number
0805-2N8K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.8NH 800MA 60 MOHM
Datasheet Download
0805-2N8K.pdf
Availability of 0805-2N8K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0805-2N8K Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805-2N8K
Internal Part NumberEIS-0805-2N8K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series805
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance2.8nH
Tolerance±10%
Current Rating800mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq80 @ 1.5GHz
Frequency - Self Resonant7.9GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.060" (1.52mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805-2N8K
Related Links0805, 0805-2N8K Datasheet, API Delevan Distributor
0805-2N8K Details Description
Related parts for 0805-2N8K
KIT DEVELOPMENT USA RCM4200 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/10W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
MODULE VF CHAR 1X16 12.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 15MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 100MW USM datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSIN 6POS DUAL 4.2MM datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf