CTS Electronic Components 416F374X2CST
416F374X2CST picture photo
Mfg. Part Number
416F374X2CST
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F374X2CST.pdf
Availability of 416F374X2CST
QUANTITY
416F374X2CST Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F374X2CST
Internal Part NumberEIS-416F374X2CST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F374X2CST
Related Links416F37, 416F374X2CST Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F374X2CST Details Description
Related parts for 416F374X2CST
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 2.1A 1206-8 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 100MSPS QUAD 64VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
BLZP 5.00/03/90F SN OR BX datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X6 RW SN datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0022UF RADIAL datasheet.pdf
JT 22C 22#22D SKT WALL RECP datasheet.pdf
33UF 10V 10X8X5MM 125C 20000H datasheet.pdf