CTS Electronic Components 416F38411ADT
416F38411ADT picture photo
Mfg. Part Number
416F38411ADT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT
Datasheet Download
416F38411ADT.pdf
Availability of 416F38411ADT
QUANTITY
416F38411ADT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F38411ADT
Internal Part NumberEIS-416F38411ADT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency38.4MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F38411ADT
Related Links416F38, 416F38411ADT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F38411ADT Details Description
Related parts for 416F38411ADT
RES SMD 31.6KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DUAL VERT TIN datasheet.pdf
IC FUEL/GAS GAUGE LI-ION 1A 6DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 198MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
LITEPIPE SPRING RETAINER 4MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 20MHZ 18PF SMD datasheet.pdf
IC CURRENT LIMIT ADJ 20TQFN datasheet.pdf
Isolated Frequency Input IC datasheet.pdf
Micropower, Step-Up/Step-Down Switching Regulator; Adjustable and Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V IC datasheet.pdf