CTS Electronic Components 416F38411ATR
416F38411ATR picture photo
Mfg. Part Number
416F38411ATR
Brief Description
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F38411ATR.pdf
Availability of 416F38411ATR
QUANTITY
416F38411ATR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F38411ATR
Internal Part NumberEIS-416F38411ATR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency38.4MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F38411ATR
Related Links416F38, 416F38411ATR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F38411ATR Details Description
Related parts for 416F38411ATR
CONN 34 POS IDC SOCKET GOLD POL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 100' datasheet.pdf
ADAPTR C2000 180 - 100DIMM datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
3/4" SQUARES - 5/PK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf
CAP CER 110PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 1% 250VDC AXIAL datasheet.pdf