Recom Power REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/X2
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/X2.pdf
Availability of REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/X2
QUANTITY
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/X2
Related LinksREC5-243.3SR, REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/X2 Details Description
Related parts for REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/X2
IC RECEIVER ECL DIFF 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SCART 40TQFN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 250MA 500 MOHM datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 25 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
TVS DIODE SMA datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
POT SLIDE 20K OHM .05W 15MM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf