CTS Electronic Components 416F3841XCLR
416F3841XCLR picture photo
Mfg. Part Number
416F3841XCLR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 38.400 MHZ 12PF SMT
Datasheet Download
416F3841XCLR.pdf
Availability of 416F3841XCLR
QUANTITY
416F3841XCLR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F3841XCLR
Internal Part NumberEIS-416F3841XCLR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency38.4MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F3841XCLR
Related Links416F38, 416F3841XCLR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F3841XCLR Details Description
Related parts for 416F3841XCLR
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
TRANSFORMER MODEM 600:600OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 5KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.560" NYLON BLK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC REG BCK PROG 1.2A SYNC 9WLCSP datasheet.pdf