CTS Electronic Components 416F38423ASR
416F38423ASR picture photo
Mfg. Part Number
416F38423ASR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F38423ASR.pdf
Availability of 416F38423ASR
QUANTITY
416F38423ASR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F38423ASR
Internal Part NumberEIS-416F38423ASR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency38.4MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F38423ASR
Related Links416F38, 416F38423ASR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F38423ASR Details Description
Related parts for 416F38423ASR
IC SENSOR UNDERVOLTAGE 5TSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMA datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
YELLOCK CRIMP CONT MALE 12 AWG datasheet.pdf
IC TRANSMITTER 433MHZ HP 8SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 94POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 90A TO252-3 datasheet.pdf