CTS Electronic Components 416F38435AAR
416F38435AAR picture photo
Mfg. Part Number
416F38435AAR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT
Datasheet Download
416F38435AAR.pdf
Availability of 416F38435AAR
QUANTITY
416F38435AAR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F38435AAR
Internal Part NumberEIS-416F38435AAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency38.4MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F38435AAR
Related Links416F38, 416F38435AAR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F38435AAR Details Description
Related parts for 416F38435AAR
IC LATCH QUAD CLOCK D 16-DIP datasheet.pdf
COVER DUST RCPT CHAMP 24 POS datasheet.pdf
LCD GRAPH MOD 128X64 COG WHT LED datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
RES 500 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
9 POS HOOD MET.PLS.LONG JACK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 231.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16QSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 312 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf