CTS Electronic Components 416F38435CSR
416F38435CSR picture photo
Mfg. Part Number
416F38435CSR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F38435CSR.pdf
Availability of 416F38435CSR
QUANTITY
416F38435CSR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F38435CSR
Internal Part NumberEIS-416F38435CSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency38.4MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F38435CSR
Related Links416F38, 416F38435CSR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F38435CSR Details Description
Related parts for 416F38435CSR
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 160KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Multi-Step Dimming 25mA Backlight 16-TQFN (3x3) datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR PNP 1000MM 12-24VDC datasheet.pdf
O-SCOPE CURRENT PROBE 500KHZ 50A datasheet.pdf