CTS Electronic Components 416F38435CSR
416F38435CSR picture photo
Mfg. Part Number
416F38435CSR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F38435CSR.pdf
Availability of 416F38435CSR
QUANTITY
416F38435CSR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F38435CSR
Internal Part NumberEIS-416F38435CSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency38.4MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F38435CSR
Related Links416F38, 416F38435CSR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F38435CSR Details Description
Related parts for 416F38435CSR
IC SERIAL OUT A/D 4-CH 20-TSSOP datasheet.pdf
BARBED RIVET MINI.10" THICK HEAD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
9 SKT CMD TO 8 POS RJ45 10M datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V DPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf