CTS Electronic Components 416F40013ADR
416F40013ADR picture photo
Mfg. Part Number
416F40013ADR
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT
Datasheet Download
416F40013ADR.pdf
Availability of 416F40013ADR
QUANTITY
416F40013ADR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40013ADR
Internal Part NumberEIS-416F40013ADR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40013ADR
Related Links416F40, 416F40013ADR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40013ADR Details Description
Related parts for 416F40013ADR
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
CABLE ASSY 36POS MDR-MDR PLUG 1M datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 720RES 1M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IGBT TO264 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 40V SCREW datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
KNOB FLUTED 2.375" ALUMINUM datasheet.pdf