CTS Electronic Components 416F40025CKT
416F40025CKT picture photo
Mfg. Part Number
416F40025CKT
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT
Datasheet Download
416F40025CKT.pdf
Availability of 416F40025CKT
QUANTITY
416F40025CKT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40025CKT
Internal Part NumberEIS-416F40025CKT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40025CKT
Related Links416F40, 416F40025CKT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40025CKT Details Description
Related parts for 416F40025CKT
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IDC CABLE-ASS24A/ AE24G / APR24A datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SOD123FL datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 13pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HDR 74POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
700 MHz, 5 mA 4-to-1 Video Multiplexer IC datasheet.pdf