CTS Electronic Components 416F40033CAT
416F40033CAT picture photo
Mfg. Part Number
416F40033CAT
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT
Datasheet Download
416F40033CAT.pdf
Availability of 416F40033CAT
QUANTITY
416F40033CAT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40033CAT
Internal Part NumberEIS-416F40033CAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40033CAT
Related Links416F40, 416F40033CAT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40033CAT Details Description
Related parts for 416F40033CAT
INDUCTOR ADJUST 150NH THRU HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SIDAC MC BI 120V 400A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V RECHARGE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL/CABLE CLAMP SZ 5 datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 22PF 1205 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 10DFN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 5A MPT6 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
SP CAP, HX SERIES, 20VDC, 56UF datasheet.pdf