CTS Electronic Components 416F400X2IKR
416F400X2IKR picture photo
Mfg. Part Number
416F400X2IKR
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT
Datasheet Download
416F400X2IKR.pdf
Availability of 416F400X2IKR
QUANTITY
416F400X2IKR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F400X2IKR
Internal Part NumberEIS-416F400X2IKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F400X2IKR
Related Links416F40, 416F400X2IKR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F400X2IKR Details Description
Related parts for 416F400X2IKR
TRANS NPN 60V 3A TO220 datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 55A datasheet.pdf
FUSE 2500A 690V 4BKN/65 AR datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
ENCODER LINE DRIVER 3CH 3/16" datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 6A AC/DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf