CTS Electronic Components 416F400X2ITR
416F400X2ITR picture photo
Mfg. Part Number
416F400X2ITR
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F400X2ITR.pdf
Availability of 416F400X2ITR
QUANTITY
416F400X2ITR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F400X2ITR
Internal Part NumberEIS-416F400X2ITR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F400X2ITR
Related Links416F40, 416F400X2ITR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F400X2ITR Details Description
Related parts for 416F400X2ITR
CONN RCPT 3MM 2POS DL MATE-N-L datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES WW 1W 360 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 14DFN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf