CTS Electronic Components 416F400X3ALT
416F400X3ALT picture photo
Mfg. Part Number
416F400X3ALT
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT
Datasheet Download
416F400X3ALT.pdf
Availability of 416F400X3ALT
QUANTITY
416F400X3ALT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F400X3ALT
Internal Part NumberEIS-416F400X3ALT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F400X3ALT
Related Links416F40, 416F400X3ALT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F400X3ALT Details Description
Related parts for 416F400X3ALT
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23-3 datasheet.pdf
HOLDER BATT 1/3N CELL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 13.08MM datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
INSULATOR SOCKET 3-4/C DC KEY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf