CTS Electronic Components 416F40611CDT
416F40611CDT picture photo
Mfg. Part Number
416F40611CDT
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT
Datasheet Download
416F40611CDT.pdf
Availability of 416F40611CDT
QUANTITY
416F40611CDT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40611CDT
Internal Part NumberEIS-416F40611CDT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40611CDT
Related Links416F40, 416F40611CDT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40611CDT Details Description
Related parts for 416F40611CDT
JACK EXT. W/SOCKET INSERT-12 CON datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 1MSPS 48-VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.89A 49 MOHM datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 500MA SOT23-5 datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 631X datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf