Illinois Capacitor 227SML6R3M
227SML6R3M picture photo
Mfg. Part Number
227SML6R3M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
227SML6R3M.pdf
Availability of 227SML6R3M
QUANTITY
227SML6R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of 227SML6R3M
Internal Part NumberEIS-227SML6R3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSML
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.11 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current91mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.233" (5.90mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)227SML6R3M
Related Links227SM, 227SML6R3M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
227SML6R3M Details Description
Related parts for 227SML6R3M
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DSUB 25 M CRIMP G CAD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
NUT 3/8-32 BR SNZN 10POS datasheet.pdf
QORIQ MULTI-SERV BUS SOLUTION datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 210MA 700 MOHM datasheet.pdf