CTS Electronic Components 416F40611CKR
416F40611CKR picture photo
Mfg. Part Number
416F40611CKR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT
Datasheet Download
416F40611CKR.pdf
Availability of 416F40611CKR
QUANTITY
416F40611CKR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40611CKR
Internal Part NumberEIS-416F40611CKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40611CKR
Related Links416F40, 416F40611CKR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40611CKR Details Description
Related parts for 416F40611CKR
IC BIN RATE MULTIPLIER 16-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 330MA 3.9 OHM TH datasheet.pdf
IC CHARGER BATTERY 28-TQFN datasheet.pdf
WIREWAY 90 DEG OUTSDE OPENG 8X8" datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X6S 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 3KV C0G 1808 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf