CTS Electronic Components 416F40611CKR
416F40611CKR picture photo
Mfg. Part Number
416F40611CKR
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT
Datasheet Download
416F40611CKR.pdf
Availability of 416F40611CKR
QUANTITY
416F40611CKR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40611CKR
Internal Part NumberEIS-416F40611CKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40611CKR
Related Links416F40, 416F40611CKR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40611CKR Details Description
Related parts for 416F40611CKR
CONN HEADER .100 SNGL STR 31POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 22W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 15MM datasheet.pdf
RES 348 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 284K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 475 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
IRON LED KIT 25 WATT 120V datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf