CTS Electronic Components 416F40612CDR
416F40612CDR picture photo
Mfg. Part Number
416F40612CDR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT
Datasheet Download
416F40612CDR.pdf
Availability of 416F40612CDR
QUANTITY
416F40612CDR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40612CDR
Internal Part NumberEIS-416F40612CDR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40612CDR
Related Links416F40, 416F40612CDR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40612CDR Details Description
Related parts for 416F40612CDR
LED 1156 BASED 525NM GREEN 24VDC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 10-TSON datasheet.pdf
CAP CER 8PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
12 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOIC datasheet.pdf