CTS Electronic Components 416F40612CST
416F40612CST picture photo
Mfg. Part Number
416F40612CST
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F40612CST.pdf
Availability of 416F40612CST
QUANTITY
416F40612CST Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40612CST
Internal Part NumberEIS-416F40612CST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40612CST
Related Links416F40, 416F40612CST Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40612CST Details Description
Related parts for 416F40612CST
HEAT SHRINK RED .75" X 200' datasheet.pdf
EDGECARD 182POS .050 SMD W/POSTS datasheet.pdf
GDT 350V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
2.5MM B-TO-B HDR SR VERB 3POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 10W +/-15V 330MA datasheet.pdf