CTS Electronic Components 416F40612IST
416F40612IST picture photo
Mfg. Part Number
416F40612IST
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F40612IST.pdf
Availability of 416F40612IST
QUANTITY
416F40612IST Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40612IST
Internal Part NumberEIS-416F40612IST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40612IST
Related Links416F40, 416F40612IST Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40612IST Details Description
Related parts for 416F40612IST
IDC CABLE - MKR26K/MC26F/MPR26K datasheet.pdf
IDC CABLE - MSR30K/MC34M/MSR30K datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.25A 8VSSOP datasheet.pdf
MOD ENCODER 3CH 500CPR 28MM 6MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf
RJI IP20/ 90 GEW90+270 22/75 datasheet.pdf
CONN PLUG 2P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf