CTS Electronic Components 416F40613CAR
416F40613CAR picture photo
Mfg. Part Number
416F40613CAR
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 10PF SMT
Datasheet Download
416F40613CAR.pdf
Availability of 416F40613CAR
QUANTITY
416F40613CAR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40613CAR
Internal Part NumberEIS-416F40613CAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40613CAR
Related Links416F40, 416F40613CAR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40613CAR Details Description
Related parts for 416F40613CAR
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
FAN BLOWER 97.2X33MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
IC STATIC SHFT REG 8STG 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC ACCELERATR I2C HOTSWAP 12MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.119A 120 MOHM datasheet.pdf