CTS Electronic Components 416F40613CDT
416F40613CDT picture photo
Mfg. Part Number
416F40613CDT
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT
Datasheet Download
416F40613CDT.pdf
Availability of 416F40613CDT
QUANTITY
416F40613CDT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40613CDT
Internal Part NumberEIS-416F40613CDT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40613CDT
Related Links416F40, 416F40613CDT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40613CDT Details Description
Related parts for 416F40613CDT
IC AMP MMIC BIPOLAR 65MA 86-SMD datasheet.pdf
CABLE TIE STD ETFE BLUE 14.6" datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
TRF7901PWG4 datasheet.pdf
RES 62.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf