CTS Electronic Components 416F40613CSR
416F40613CSR picture photo
Mfg. Part Number
416F40613CSR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F40613CSR.pdf
Availability of 416F40613CSR
QUANTITY
416F40613CSR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40613CSR
Internal Part NumberEIS-416F40613CSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40613CSR
Related Links416F40, 416F40613CSR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40613CSR Details Description
Related parts for 416F40613CSR
RES SMD 59K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 5.1NS 132BGA datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
HAN E-F-CRIMP CONT AG 26-22AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 8A MCPH6 datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 3A 160 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 133.33MHZ LVDS SMD datasheet.pdf