CTS Electronic Components 416F40613CTT
416F40613CTT picture photo
Mfg. Part Number
416F40613CTT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F40613CTT.pdf
Availability of 416F40613CTT
QUANTITY
416F40613CTT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40613CTT
Internal Part NumberEIS-416F40613CTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40613CTT
Related Links416F40, 416F40613CTT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40613CTT Details Description
Related parts for 416F40613CTT
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DUAL 2CH 28-SOIC datasheet.pdf
IC M-LVDS RECEIVER 1CH 8SON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
17 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 25POS STD datasheet.pdf
180UF 450V 25X30MM 85C 2000H datasheet.pdf