CTS Electronic Components 416F40613ILT
416F40613ILT picture photo
Mfg. Part Number
416F40613ILT
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT
Datasheet Download
416F40613ILT.pdf
Availability of 416F40613ILT
QUANTITY
416F40613ILT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40613ILT
Internal Part NumberEIS-416F40613ILT
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40613ILT
Related Links416F40, 416F40613ILT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40613ILT Details Description
Related parts for 416F40613ILT
DIODE MODULE 800V 195A INT-A-PAK datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/38/180GLF 1.5BK datasheet.pdf
OSC VCSO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 24POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf