CTS Electronic Components 416F4061XAKT
416F4061XAKT picture photo
Mfg. Part Number
416F4061XAKT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT
Datasheet Download
416F4061XAKT.pdf
Availability of 416F4061XAKT
QUANTITY
416F4061XAKT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F4061XAKT
Internal Part NumberEIS-416F4061XAKT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F4061XAKT
Related Links416F40, 416F4061XAKT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F4061XAKT Details Description
Related parts for 416F4061XAKT
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/2W 1913 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 434VWM 698VC SMB datasheet.pdf
SENSOR HOTPOT 10K OHM 46MM datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSIA 0-100MV DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
2" CIRCLES - 5/PK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7K OHM 1% 100W datasheet.pdf